piątek, 19 lipca

Drzewo przygniotło samochody

Dlaczego się złamało? „Nie było silnego wiatru”. W Krakowie złamało się stare drzewo i przygniotło dwa samochody stojące na parkingu

Do zdarzenia doszło w nocy przed weekendem. Jeszcze nie spałem. To było około godziny 23. Nagle usłyszałem potworny huk. Wyjrzałem przez okno i zobaczyłem powalone drzewo, które przez lata rosło przed blokiem. Drzewo opadło na zaparkowane samochody. Straty są ogromne – mówi jeden z mieszkańców.

Nic nie zapowiadało, iż dojdzie do takiego zdarzenia. – Z zewnątrz drzewo nie wyglądało na takie, które może się zawalić. Widocznie musiało być spróchniałe od wewnątrz. To była noc, podczas której nie było silnego wiatru, wichury. Przyczyną był więc zapewne zły stan drzewa – komentuje jeden z mieszkańców.

Jak pisze Dziennik Polski 6 maja 2024, Przechodnie omijają to miejsce i patrzą na drzewa rosnące na zieleńcu przed blokiem, obok chodnika, którym spacerują piesi i w pobliżu miejsc postojowych dla samochodów. Wielu przechodniów zatrzymuje się i robi zdjęcia. Mieszkańcy bloku przy ul. Racławickiej liczą na szybkie wyjaśnienie przyczyn zdarzenia i sprawdzenie stanu pozostałych drzew.

Strach pomyśleć co może się wydarzyć na cmentarzu parafialnym w Radziemicach, którego administratorem jest proboszcz ks, Maciej Pawłowski. Na cmentarzu znajdują się drzewa ok. 90. letnie, z oznakami spróchniałych w środku pni.

Korzenie drzew rosnące na cmentarzu uszkadzają grobowce, a spadają liście i igły zaśmiecając i niszczą nagrobki. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na cmentarzu spoczywa na zarządcy cmentarza.   Jeżeli jest to cmentarz parafialny – odpowiada proboszcz parafii, który jest jego zarządcą, administratorem.   Jeżeli na cmentarzu,  a właściwie na jego obrzeżach lub większych alejkach rosną drzewa to winny być pielęgnowane poprzez odpowiednie,  sukcesywne przycinanie gałęzi, zmniejszanie koron celem obniżania środka ciężkości, aby wyeliminować całkowicie jakiekolwiek  negatywne działanie wichury, które występują mniejszą lub większa siłą niszczycielską każdego roku!

Informujemy, że na ten temat na stronie kurierradziemice.pl ukazało się 4 artykuły. Poniżej podajemy ścieżkę do poszczególnych artykułów:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Zrzut-ekranu-2022-04-09-100216.png

Red