środa, 24 czerwca

Szkoła Podstawowa w Radziemicach o dwóch imionach

  Szkoła Podstawowa w Radziemicach im. Józefa Piłsudskiego

 W dniu 12 maja 1935 r. w Warszawie zmarł Marszałek Józef Piłsudski, a do rządu powrócił Eugeniusz Kwiatkowski obejmując stanowisko wicepremiera i ministra skarbu. Jako wicepremier był odpowiedzialny za gospodarkę państwa W dniu 20 maja 1935 r. na posiedzeniu żałobnym Rady Gminnej, dla upamiętnienia śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, ojca Niepodległości polski postanowiono nowo wybudowanej szkole nadać imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nazwa ta została przez Radę Szkolną Powiatową w dniu 15 grudnia 1935 roku przyjęta i zatwierdzona. Inicjatorem nadania Szkole Powszechnej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, był Edward Kleszczyński – piłsudczyk, legionista

Przez pokolenia naszych praojców funkcjonowała w naszych Radziemicach  Szkoła Powszechna, a następnie Szkoła Podstawowa imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego – ojca Niepodległości Polski. Nawet w dobie stalinowskiej PRL nie zamieniono nazwy Szkoły Podstawowej – nakazano jedynie po wojnie zdjąć z budynku szkoły tablicę upamiętniającą nazwę szkoły imieniem  Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prawdą jest, że po II wojnie światowej komunistyczne władze nie zaakceptowały nazwy szkoły imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Imię szkoły było na trwałe zapisane w pamięci społeczności – naszych ojców.  Do zamiany imienia Szkoły Podstawowej Marszałka Józefa Piłsudskiego na Edwarda Kleszczyńskiego doszło 2006 r. Jak do tego doszło? Otóż w 2006 r. przyjechał do Polski ze Stanów Zjednoczonych Józef Kleszczyński, bratanek Edwarda. Wójtem Gminy Radziemice był wówczas Eugeniusz Skoczeń, któremu oczy zabłysły na widok bardzo majętnego Józefa Kleszczyńskiego, który przez 38 lat przebywał na emigracji wraz ze swoim stryjem Edwardem. Eugeniusz Skoczeń jako wójt Gminy Radziemice oceniony został jako nieudacznik, nie otrzymał elekcję na następna kadencję, ukazały się artykuły Go home… wracaj do domu. Skoczeń doprowadził również do tego, że ówczesna rada gminy przyznała Józefowi Kleszczyńskiemu tytuł: honorowego obywatela Radziemic! Jak do tego doszło opiszemy w drugiej części artykułu.   

Przypomnijmy Czytelnikom, ze w tym czasie wójtem Gminy Radziemice był Eugeniusz Skoczeń, z Racławic, a radnymi kadencji 2002-2006 byli: Antos Stanisław, Atłas Jan,     Deka Robert Andrzej, Duda Marek Grzegorz, Karwat Andrzej, Kramarz Stefan Krzysztof, Kura Jan Edward, Łakoma Barbara, Makuszewski Henryk, Przeniosło Waldemar, Rączka Marcin Łukasz, Starek Jacek, Szarawara Jan Stefan, Świdziński Andrzej, Wcisło Anna.

Zbigniew Pałetko