sobota, 15 marca

Banderia Kosynierów w Łyszkowickich reaktywowana

Trzy lata temu reaktywowana został Banderia Kosynierów w Łyszkowicach.

Kosynierzy z Łyszkowic uczestniczyła w wernisażu wystawy w Krakowie. Fot.: Bartłomiej Kołaczek/LoveKraków.pl

Ośmiu osobowa grupa Kosynierów z Łyszkowic uczestniczyła w wernisażu wystawy Od Insurekcji Kościuszkowskiej do III Powstania Śląskiego w Krakowie. Dowódcą Banderii jest Józef Krzeczek z Łyszkowic. Obecnie grupa Kosynierów liczy 12 osób. W nowych sukmanach prezentują się znakomicie.

W Centrum Wystawowo – Konferencyjnym pod kopcem Kościuszki w Krakowie zorganizowana została wystawa dzieł sztuki na którą składa się ponad dwa tysięcy figurek żołnierzyków z okresu walk o Niepodległość Polski pochodzące ze zbiorów historyka Grzegorza Kamińskiego, a także miniatury broni, pojazdów wojskowych i sztandarów. Wystawa czynna będzie do końca 2025 roku.

Przypomnijmy historię Kosynierów z Łyszkowic.

Kosynierzy  im. Bartosza Głowackiego z Łyszkowic

 Dla upamiętnienia Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1965 r. w Łyszkowicach powstał Proszowicki Oddział  Kosynierów im. Bartosza Głowackiego. W dniu 9 maja 1965 r. Oddział Kosynierów składający się z 25 członków zwrócił się z pismem do Prezydium Powiatowej Rady o zarejestrowanie grupy w Wydziale Kultury.  Grupa kosynierów ma swój punkt przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łyszkowicach. Organizatorem Grupy Kosynierów był Stanisław Solarz s. Jana i Mieczysław Wilk. Obaj bardzo zasłużeni dla rozwoju kultury w Łyszkowicach.

W 2001 r. Kosynierów im. Bartosza Głowackiego  w Łyszkowicach było 15. Najstarszymi kosynierami od samego powstania grupy byli:

  • Michał Krzeczek (1924)
  • Stanisław Arcyz  (1925)
  • Marian  Szopa (1925)
  • Eugeniusz Nowak (1932)
  • Jan Solarz s. Józefa (1933)
  • Zdzisław Bujak (1928)

Dochodzą młodzi kosynierzy, jak na przykład Adam Kwater, który ma 19 lat. Jest to jedyna w Polsce banderia kosynierów prezentowana przez 15 osób, w oryginalnych krakowskich sukmanach z kosami w rękach. Występują na licznych uroczystościach, nie tylko na terenie województwa krakowskiego, lecz w całej Polsce. Godnie kultywują kościuszkowską tradycję i prezentują swoją miejscowość – Łyszkowice, z której pochodzą

  Kosynierzy z Łyszkowic podczas uroczystości odsłonięciu pomnika  Tadeusza  Kościuszki   w Proszowicach.  W pierwszym rzędzie od lewej: Mieczysław Wilk, Władysław Musiał, Stanisław Konieczny, Stanisław Solarz s. Jana, Michał Pałetko. Wgłębi od lewej: Michał Krzeczek, Stanisław Zastawny, Eugeniusz Nowak. W głębi po prawej: Stanisław Arcyz, Aleksander Gołdyn, senior, Stanisław Solarz s. Józefa, Jan Solarz.                        
Od lewej: Krzysztof Wilk, Marian Szopa, Stanisław Zastawny, Michał Krzeczek, Jan Szopa, Stanisław Skrzydlewski Aleksander Gołdyn, Augustyn Gudowski

Zbigniew Pałetko