wtorek, 27 lutego

Z KART PODRÓŻY PO ZIEMI ŚWIĘTEJ 2018

BETLEJEM    BAZYLIKA  NARODZENIA

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest umieszczona pod prezbiterium Grota Narodzenia. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty, w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat, umieścili katolicy w 1717 r. Na gwieździe widnieje łaciński napis “Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est” (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości. Bazylika jest jednym z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów na świecie. Opiekę nad bazyliką sprawują mnisi greccy i ormiańscy

Aby wejść do Bazyliki Narodzenia, trzeba mocno się pochylić. Przewodnicy po Ziemi Świętej opowiadają turystom, że w taki oto sposób, każdy wchodzący do bazyliki oddaje hołd temu miejscu.Po bitwie pod Hattin w 1187 roku, kiedy krzyżowcy zostali pokonani przez armię Saladyna, chrześcijanie zamurowali część głównego wejścia do bazyliki. Wszystko po to, żeby uniemożliwić muzułmanom wjazd do świątyni konno.

Każdy pielgrzym podchodzi, przykuca i przykłada swoje ręce do gwiazdy. W jej środku jest otwór, aby móc dotknąć historycznej skały. Obecnie pod opuszkami paluszków nie czuć faktury skały, a jedynie warstwę wytworzoną przez tysiące pielgrzymów, którzy podobnie jak wszyscy, chcieli dotknąć.

Foto i tekst Zbigniew Pałetko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *